Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


18 let pražské Žižkovské věže


Žižkovská televizní věž je jednou z dominant Prahy      Před 18 lety, dne 18. února 1992 byla otevřena restaurace a vyhlídka na Žižkovské televizní věži. Výstavba této 216 metrů vysoké a 11 800 tun vážící dominanty Prahy začala ještě o sedm let dříve, v roce 1985.
     Autory jsou ing. arch. Václav Aulický, dr. ing. Jiří Kozák, CSc. a Ing. Alex Bém, technické řešení je chráněno československým patentem.
     Základ věže tvoří v hloubce 15 metrů železobetonová, 4 metry silná deska o průměru 30 metrů. Tři kruhové tubusy dosahují výšky 134 metrů. Hlavní tubus, který přechází do anténního nástavce, má průměr 6,4 metru, další dva pak 4,8 metru. V hlavním tubusu jsou dva rychlovýtahy, ve dvou dalších je provozní technologický výtah a požární schodiště.
     Ve výšce 93 metrů se nachází tři vyhlídkové kabiny, z kterých je možné obdivovat panorama Prahy, pohled na horu Říp, Severní Čechy, Hradec Králové nebo třeba jihočeský Tábor. Hladoví návštěvníci se mohou nasytit v restauraci o 27 metrů níže. Vstupné je 150,- Kč.
     V roce 2001 nechala Praha 3 natrvalo připevnit na tubusy příšernost od Davida Černého - "miminka" lezoucí po věži.
     Od svého počátku je ze Žižkovské věže šířen televizní a rozhlasový signál, který pokrývá Prahu a její okolí. V roce 2009 proběhla za pomoci obrovského speciálního dvourotorového vrtulníku Kamov K-32 instalace nového anténního systému a televizního digitálního vysílače.

Dragon Praha
Příšernost od Davida Černého hyzdí jinak povedenou siluetu Žižkovské televizní věže

Množství antén na Žižkovské věži slouží i jiným službám
Diskuse a dotazy:
HaŽán braník19.02.2010 07:00
Já nic nehledal, tohle se povidalo v KPR, tak jsem to jen převzal a to od Tebe je radostná informace.
ad odkazyDragon Praha18.02.2010 19:20
ano, odkazy jsou v diskusi zakázány, nehodlám trávit večery mazáním sta a tisíce reklam na posílení mužské potence a podobné hova.iny.
Re: uzavírkaDragon Praha18.02.2010 19:17
To je zajímavé, jak ty dokážeš spolehlivě najít neaktuální informace :-) Praha 3 v článku z dnešního dne uvádí: "V současné době probíhá ve věži rozsáhlá rekonstrukce interiérů kavárny a restaurace, která je z tohoto důvodu uzavřena. Návštěvníci se však stále mohou pokochat úžasným výhledem a pražským panoramatem z vyhlídky, která je přístupna i během rekonstrukce. Vlastník objektu České radiokomunikace do budoucna slibují kvalitnější a pestřejší nabídku služeb." No - jsem na ně zvědav.
UzavírkaŽán Braník18.02.2010 17:37
Rozhledna je uzavřena. Vložil bych odkaz, ale nejde to. Je to stránka tower.cz, předtím http a tři w.
            OK1SB            
©2020 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.