Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Komáří hůrka (JO60WQ)


     Komáří hůrka (také Kněžiště, Komáří vížka nebo Mückentürmchen) je vysoká 808 m.n.m. a nachází se severně od Krupky.
     Na vrcholu, na místě dnešního hotelu, stávala původně dřevěná zvonička, pro kterou r. 1554 ulil zvon proslulý zvonař Tomáš Jaroš. Zvonění oznamovalo dělníkům v okolních dolech začátek a konec směny, mnohé z nich pak vyprovázelo i na poslední cestě. V r. 1867 tu dal majitel panství kníže Clary-Aldringen postavit horský hostinec, jedno z prvních zařízení tohoto druhu v Krušnohoří. Součástí stavby se stala i kamenná vyhlídková věž, tvarem napodobující bývalou zvonici, na jejíž vrchol byl zavěšen i původní zvon. Pod vrcholem byla v l. 1692 - 1700 vybudována barokní kaple, zasvěcená sv. Wolfgangovi, patronu horníků. Ten zde údajně nějaký čas žil jako poustevník. Když odcházel, požehnal zdejším lesům a od té doby zde prý rostou zvláště velké borůvky. Později se Wolfgang stal řezenským biskupem a v této hodnosti prosadil r. 973 zřízení biskupství v Praze. Pověst o jeho pobytu a požehnání přežila až donedávna. Ještě před válkou se na tomto místě pořádaly borůvkové poutě.
     Rozhledna na Komáří vížce je nejstarší rozhlednou Krušných hor. Poskytovala nádherný výhled po celá desetiletí až do 90. let 20. století. Tehdy ji totiž nechali noví majitelé kompletně zrekonstruovat. Tato rekonstrukce však nepřinesla pro turisty nic dobrého, protože vyhlídková okna rozhledny byla zazděna. Tento stav bohužel trvá dodnes.
     Ke Komáří Hůrce se také váže mravoučná pověst o zlém loupežníkovi, jenž žil v okolních lesích a kradl obyvatelům v údolí, na co přišel. Jednou také vzal chudé ženě její jedinou krávu. Když se vydala svůj majetek hledat, potkala mocnou čarodějnici. Té se ubohé ženy zželelo a zavolala na bezohledného loupežníka obří houf komárů, kteří jej uštípali k smrti. Kráva se po dlouhém bloudění vrátila k chudé ženě. Tak bylo zlo potrestáno a právo zvítězilo.
     Autem se dá dojet až na vrchol. Když pojedete z Krupky na Fojtovice, dlouhé serpentiny vás po 6 kilometrech jízdy dovedou na parkoviště nebo můžete zajet i přímo k rozhledně, ale tam se vejde jen 10 aut.

Komáří hůrka (JO60WQ) - Lokátory Česka - CB Monitor

Komáří hůrka (JO60WQ) - Lokátory Česka - CB Monitor

Komáří hůrka (JO60WQ) - Lokátory Česka - CB Monitor

Komáří hůrka (JO60WQ) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor


            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.