Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Kozákov (JO70PO)


Kozákov (JO70PO) - Lokátory Česka - CB Monitor     Mocný hřbet Kozákova se zvedá do výšky 744 m.n.m. na severním okraji Českého ráje. Je sopečného původu a říká se mu „strážná hora Českého ráje“. Je hranicí tří oblastí horního Pojizeří: Turnovska, Semilska a Železnobrodska.
     Klub českých turistů tu postavil turistickou chatu, ta byla slavnostně otevřena dne 14. června 1928 a nesla název Riegrova turistická chata. Nápad postavit na vrchu Kozákov rozhlednu padl během první světové války, přesto ale uplynulo přes 90 let, než se stal skutečností. Od prosince 1994 je přístupná nově vybudovaná rozhledna. Veřejnost má přístup na ochoz pro turisty ve výšce 24 metrů a vedou k němu 124 schody. Celková výška věže je 40 metrů (věž slouží též armádě ČR). Během zimních měsíců však věž není veřejnosti přístupná, s výjimkou dnů bez sněhu a námrazy.
     Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory, za mimořádně příznivých podmínek lze zahlédnout i nejvyšší budovy Prahy.
     Kozákov je nejen oblíbeným místem poutníků, síbíčkářů a radioamatérů, ale často tu lze zahlédnout i paraglidisty.
     Na Kozákov se dostanete autem z Turnova po silnici 283, před Lestkovem odbočte doleva a pak ještě jednou doleva v Bačově a pokračujte dále po hlavní až na vrchol Kozákova. Ze Semil se dá jet na Kozákov přes přes Chuchelnu a Zámoří nebo Lhotu a Bačov, dobrodružnější povahy si mohou zkrátit cestu přes Palučiny, Rokliště a Komárov.

Pověst o vzniku jména Kozákov
     Před dávnými časy bydlela na úpatí hory chudá žena se svým synem. Měli dvě kozy, které hoch každý den pásl. Jednoho dne byly kozy neposlušné a stále mu zabíhaly jinam. Chlapec se rozzlobil, vzal kámen a hodil jím po kozách. Kámen jednu zasáhl a zabil. Šel okolo pocestný. Viděl, co se stalo. Sebral kámen a prohlédl si jej. Poznal, že je to drahý kov. Prodal jej ve městě a utržil za něj mnoho peněz. Když se to lidé dozvěděli, hledali na tom kopci podobné kameny. Poněvadž tam hoch zabil kovem kozu, nazvali prý kopec jménem Kozákov.
Kozákov (JO70PO) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor


Přečti si také:
Portejbl Kozákov
Pražská radioburza a portejbl Kozákov

            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.