Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Lázek (JN89IW)


Lázek (JN89IW) - Lokátory Česka - CB Monitor      Lázek je s výškou 714 metrrů nad mořem nejvyšším vrchem Zábřežské vrchoviny. Nachází se nad obcí Cotkytle, 7 km východně od Lanškrouna. Lázek je nejen na historické česko-moravské hranici, ale vedla tu i hranice národnostní. Pozemek na Lázku odkoupila Národní jednota v Olomouci a v roce 1908 na něm nechala navršit mohylu věnovanou památce Svatopluka Čecha. Vedle ní Jednota postavila v roce 1912 dřevěnou 15 m vysokou rozhlednu, která však byla protičeskými vandaly poničena. Podle návrhu architekta Stejskala byla roku 1933 vystavěna nová, zděná turistická Reichlova chata s rozhlednou a výletním hostincem. Dnes je rozhledna v soukromých rukou a je o ni velice dobře pečováno.
     Z rozhledny se nabízí široký rozhled na výběžky Orlických hor, Podorlickou pahorkatinu, Hrubý Jeseník a podhůří Jeseníků až do dáli k úrodné Hané. Nedaleko chaty stojí pomník obětem protinacistického odboje za 2. světové války.
     K rozhledně se dostanete se dostanete velice jednoduše, protože až na vrchol vede asfaltová cesta, po níž auto pohodlně vyjede. Pokud chcete rozhlednu navštívit, jeďte ze Štítů po silnici číslo 368 do Cotkytle. Dva kilometry za vsí odbočuje doprava úzká asfaltová silnice, která vás po půl kilometru jízdy dovede na vrchol.

Lázek (JN89IW) - Lokátory Česka - CB Monitor

Lázek (JN89IW) - Lokátory Česka - CB Monitor

Lázek (JN89IW) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor

Přečti si také:
Letní polní den 2007

            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.