Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Milešovka (JO60XN)


     Milešovka (také Milleschauer Berg, Donnersberg) je nejvyšší hora Českého středohoří (837 m.n.m.) s úchvatným výhledem do krajiny. Na vrcholu se nachází meteorologická observatoř s rozhlednou.
     Roku 1819 Milešovku navštívil slavný německý cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt. Ten byl výhledem natolik nadšen, že ho označil za třetí nejkrásnější na světě a až do roku 1839 se sem pravidelně vracel. V roce 1825 začal Antonín Weber, hostinský z Milešova, prodávat turistům na vrcholu hory občerstvení. Pro tyto účely zde vybudoval z větví a roští chatu, kterou vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Tato proslulá "mechová chýše" byla záhy nahrazena zděnou stavbou, v roce 1850, zde byla vybudována také kamenná rozhledna. Další významná stavební aktivita na vrcholu hory se datuje do roku 1904, kdy zde byla vystavěna meteorologická observatoř s vyhlídkovou věží. Observatoř, která zde plní svoji funkci dodnes, je zároveň nejstarší českou horskou meteorologickou stanicí. V roce 1969 je restaurace zrušena, její objekt přebírá armáda a turistům je přístup na Milešovku na dlouhou dobu odepřen. Díky aktivitě obecně prospěšné společnosti "Milešovka" se v roce 1998 opět podařilo zpřístupnit pro veřejnost spodní ochoz rozhledny.
     Při ideálních podmínkách se budete moci kochat nejenom krásami Českého Středohoří, ale uvidíte i Ještěd, Krkonoše, Krušné hory, Šumavu a za mimořádných podmínek prý jsou vidět i vrcholky vzdálených Alp.
     Milešovka je po právu nazývána královnou Českého středohoří. Vděčí za to nejen své nadmořské výšce, ale též krásnému, kuželovitému tvaru, který se vznešeně tyčí nad ostatními vrcholy. Milešovka drží navíc také jeden velký celorepublikový primát. S průměrnou rychlostí větru 28 km/hod je vrchol hory největrnějším místem České republiky.
     Ze silnice č. E55 odbočíte dva kilometry před obcí Bořislav doleva směrem do obce Bílka. Obcí projedete až na úpatí Milešovky k dolní stanici nákladní lanovky. Tady necháte auto a po červené značce se vydáte nahoru. Po dvou kilometrech prudkého stoupání dorazíte na vrchol.

Milešovka (JO60XN) - Lokátory Česka - CB Monitor

Milešovka (JO60XN) - Lokátory Česka - CB Monitor

Milešovka (JO60XN) - Lokátory Česka - CB Monitor

Milešovka (JO60XN) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor


            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.