Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Poledník (JN69QB)


Poledník (JN69QB) - Lokátory Česka - CB Monitor           Poledník (nazýván také Polední hora) s výškou 1315 metrů nad mořem je jedním z nejvyšších vrcholů Šumavy. Najdete jej v šumavských lesích jižně od obce Prášily.
     Zdejší rozhledna je vysoká 37 metrů a vede na ni 227 schodů. Je to jediná zachovaná součást původního vojenského objektu postaveného v sedmdesátých letech pro protivzdušnou obranu státu a výzvědnou činnost - odposlechy rádiového provozu v sousedním Německu. V době totality patřil vrch k naprosto nepřístupným místům, protože se nacházel v blízkosti hranic se západním Německem. Bývalý vojenský objekt byl velmi přísně střežen a utajován. V té době nebylo veřejnosti přístupné ani Prášilské jezero, které leží pod ním. Po roce 1989 armáda tento prostor opustila a stavby kolem věže postupně zmizely. Později se věž dočkala rekonstrukce a vedle ní byl přistavěn srub s občerstvením.
     Odsud je krásný výhled na Ostrý, Debrník, dvojvrchol Malého a Velkého Roklanu, Pancíř i Luzný, ale i na Plechý, Třístoličník a Trojmeznou nebo na Oblík, Javorník a další. Tvrdí se, že je to jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Šumavě a za dobré viditelnosti lze spatřit Střední Čechy (Brdy) a na jihu Alpy.
     K rozhledně se nedá bez povolení dojet autem - je to jedna z nejnedostupnějších rozhleden. Ale člověk se alespoň může projít čarovnými šumavskými hvozdy. Je několik cest, jak se na Poledník dostat, avšak cesty jsou dlouhé 7-11 kilometrů. Nejlepší je asi vyrazit z Prášil po turistické značce.


Poledník (JN69QB) - Lokátory Česka - CB Monitor
Samotný vrchol je o kousek dál za vyhlídkovou věží

Poledník (JN69QB) - Lokátory Česka - CB Monitor
Původní vojenský objekt

Poledník (JN69QB) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor


            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.