Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Velká Javořina (JN88UU)


Velká Javořina (JN88UU) - Lokátory Česka - CB Monitor      Velká Javořina je s 970 m n. m. nejvyšším vrcholem Bílých Karpat. Těsně pod vrcholem prochází československá hranice. V těchto místech se již od poloviny 19. století scházejí lidé z obou sousedních zemí. Poprvé se tu zřejmě sešli již v roce 1845 u příležitosti prvního vydání Slovanských listů. Později se tu konala různá setkání světská, církevní i politické manifestace. V roce 1945 se na Holubyho chatě pod vrcholem na slovenské straně konal první sjezd česko-slovenské vzájemnosti.
     V padesátých letech 20. století zde byl vybudován vysílač Javořina, který se stal dominantou vrcholu a hlavním orientačním bodem celých Bílých Karpat.
      V roce 1990 se na vrcholu sešly vlády České a Slovenské republiky, aby zde odhalily památník vzájemnosti (pomníčků je na vrcholu více). Od této doby se zde pravidelně v letním období konají slavnosti s folklórním programem.
     Velká Javořina je místo dalekého rozhledu, západním směrem lze spatřit Hodonín a Pálavu, na severozápadě Ždánický les a Chřiby s hradem Buchlovem, pod nimi jezera u Ostrožské Nové Vsi a Uherské Hradiště, na severu Uherský Brod s Vizovickou vrchovinou a za ní na obzoru Hostýnské vrchy. Nádherný je výhled na Slovensko východním směrem na Pováží, Malé Karpaty se zříceninou Čachtického hradu, Povážský Inovec, Strážovské vrchy a další pohoří.
Velká Javořina (JN88UU) - Lokátory Česka - CB Monitor

Velká Javořina (JN88UU) - Lokátory Česka - CB Monitor

Velká Javořina (JN88UU) - Lokátory Česka - CB Monitor

Velká Javořina (JN88UU) - mapa - Lokátory Česka - CB Monitor


            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.