Hlavní strana - CB Monitor - v'e o CB

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Expedice Mu'ketýr

Lokátor 1:    Lokátor 2:      


Lokátory Česka - Žďár (JN69TR)


CB Monitor - Žďár      V přírodním parku Trhoň nedaleko města Rokycany se nachází kopec s názvem Žďár. Jeho skalnatý vrcholek ve výšce 630 m.n.m. je bohužel porostlý nízkými stromy a tak výhledy jsou jen z několika vrcholových skalek.
     Kdysi zde bývalo hradiště Knovízské kultury, jehož zbytky, valy, můžeme ještě v okolí nalézt. Vrcholek je přírodní rezervací. K vysílání je vhodný, CB i PMR tu chodí obstojně a je zde dostatek možností upevnění antén, jak dratových (zavěšení do korun stromů), tak i antén ostatních (např. upevnění stožáru do koruny stromů). Různé návštěvy zde, podle stop, běžně rozdělávají oheň. Taktéž plochy k postavení stanů je tu dostatek. Autem sem vyjet nelze, jen dojít pěšky popř. dojet na kole, motorce či čtyřkolce. Stále ale mějte na paměti, že se nacházíte v přírodní rezervaci.
     Pěší přístup je možný z Rokycan po červené značce (asi 6 km), z Dobříva po značce žluté (asi 6 km) nebo ze Svojkovic, taktéž po žlutě značce (asi 4 km). Ze Svojkovic od zastávky ČD jdeme zprvu po pěkné cestě lesem, do mírného kopce. Lesy kolem jsou bohaté na sběr hub. Asi po 3,5 km mírné stoupání končí a končí i pěkná cesta. Dále chodníček prudce stoupá po balvanech kamenného moře na severním svahu Žďáru a je s těžkým batohem jen obtížně schůdný. Ale zvládnout se to dá. Odměnou nám je částečný výhled, od severu k jihozápadu, z vrcholku Žďáru, jakož i možnost zvěčnit své nacionále ve vrcholové knize. Asi půl km severně od vrcholu Žďáru se po žluté značce dostaneme k místu, kde stávala kdysi restaurace zvaná Stará chata, dnes již bohužel zcela zaniklá. Na jejím místě je jen několik laviček, stolek a informační tabule o zdejší lokalitě.
     Návštěvu tohoto místa lze všem opěšalým CB-čkářům i PMR-kářům doporučit.

     K vrchu Žďár se vážou dvě pověsti. První z nich praví, že na vrchu Žďár leží veliký kámen, pod kterým obři uschovali velké množství peněz. Kámen je velký jako důkladný stůl. Jeden člověk by jím ani nehnul. A co je divného! Přijde-li ke kameni jediný člověk, kámen vidí. Přijdou-li však na to místo dva lidé, pak ho nevidí nikdo a poklad hledají marně.
     Podle druhé pověsti už je tomu nějaký čas, kdy se stala na vrchu Žďár třem chamtivým lidem podivná příhoda. Tenkrát se vypravili na Žďár zrovna na Velký pátek tři sousedé, Bláha z Borku, Pešek z Kamenného Újezda a Krištof z Příkosic. Přišli až na temeno hory a čekali. Když se zpívaly pašije v kostelích, začal se najednou velký kámen zvedat a pomalu sjížděl. Pod ním spatřili vyjevení sousedé velkou hromadu zlaťáků. Na to čekali! Ani slovíčka nepromluvili, skočili k drahému kovu a cpali si kapsy, pytlíčky, dávali do čepic. Sotva mohli jít, co nesli peněz. Jen udělali několik kroků, zavyl za nimi nějaký pes. Strachy pustili náklad, viděli, že černý hafan sedí chudáku Peškovi na zádech. Utíkal poslední, a pes pořád na zádech. Před lesem pes seskočil a polomrtvý Pešek ani nevěděl, jak se dostal domů. Bylo mu zle a čtrnáct dní na to zemřel.

Žán Braník   (pověsti vyhledal a doplnil Dragon Praha)

            OK1SB            
©2019 CBMonitor.cz
CB Monitor neodpovídá za škody způsobené použitím zde zveřejněných návodů na jakoukoliv úpravu radiostanic.